Skip to content

Valtuustoaloite 24.2.2025

Aviapolisin uuteen lukioon ilmailupainotteista opetusta 

Me aloitteen allekirjoittaneet pyydämme selvittämään, onko Aviapoliksen uuteen lukioon mahdollista järjestää ilmailupainotteista opetusta. Tällä hetkellä ilmailupainotteisia lukioita on Pudasjärvellä ja Vääksyssä. Näissä lukioissa tarjotaan normaalien kurssien lisäksi ilmailupainotteisia kursseja. Kurssien on tarkoitus antaa lukiossa opiskeleville perustiedot ja taidot, joita voi hyödyntää hakeutuessa ilmailuammatteihin. Vääksyssä lukion painopiste on lentämisessä, lennonjohdossa sekä matkustamohenkilökunnassa. Tällä hetkellä Finnairilla työskentelee useita Vääksyn ilmailulukion kasvatteja.

Vääksyyn ja Pudasjärvelle on kuitenkin lukioikäiselle Vantaalta aika pitkä matka lähteä opiskelemaan. Vääksyssä ja Pudasjärvellä kuitenkin opiskelee oppilaita ympäri maata. Vantaa olisi alueen ilmailualasta kiinnostuneille houkutteleva. Vääksyyn hakee enemmän oppilaita, kuin he voivat ottaa opiskelemaan.

Ilmailupainotteinen lukio nostaisi Vantaa imagoa maan suurimpana ilmailukaupunkina sekä olisi loogista, että ilmailupainotteinen lukio sijaitsisi lentoaseman ja ilmailumuseon lähellä. Ilmailumuseossa koulutetaan tällä hetkellä liikennelentäjiä. Ilmailumuseossa on myös lentosimulaattoreita, joita voisi hyödyntää.

Ilmailumuseo suhtautuu myönteisesti Aviapoliksen ilmailupainotteiseen lukioon. Ilmailupainotteinen lukio toimii vetovoimatekijänä alueella sekä alueen ilmailuyritykset tarjoavat harjoittelupaikkoja läheltä.

Mika Kasonen ja Jouko Jääskeläinen

Vantaan vaakuna
Facebooktwitterlinkedinmail